istanbul adıyaman uçak

Ülkemizin metropol şehri İstanbul, tarihi dokusu, modern yaşam biçimi ve ticaret merkezi nitelikleri ile her gün milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Bir çok medeniyete ait kalıntıların yanı sıra, Osmanlı döneminin en görkemli zamanlarına şahit olmuş, bu zengin şehir, kendisini ziyarete gelen tüm konuklarını boğazda karşılayarak, mavisi ile yeşili ile, yalıları ve iskeleleri ile görsel bir şölen sergiliyor.


Ülkemizin diğer ucunda başka bir şehir olan Adıyaman’a gidelim biraz da. Adıyaman merkeze 86 km. uzaklıkta bir dünya mirası gizleniyor. Doğu Toros Sıradağları üzerinde 2150 metre yükseklikte, Fırat nehri ve ovaya hakim bir tepede, UNESCO kültür mirası listesinde yer alan dünyanın 8. Harikası Nemrut dağı, Ören yerindedir. Dönemin Kralı Antikos için ana kayanın üzerine bir anıt mezar yapılmış ve üstüne kırma taşları yığarak tepe şeklinde bir tümsek oluşturulmuş. Bu tümseğin Doğu batı ve kuzeyinde bulunan kayalıklara 9-10 metre boyutlarında, dev tanrı, kartal, kral ve aslan biçimli heykeller konulmuştur. Tarihi açıdan oldukça zengin olan kentte bir çok farklı dönem eserine rastlamak mümkün. Camiler, höyükler, heykeller ve daha bir çok farklı eseri bir arada yaşamak, kenti tarihi zenginliğe boğmuştur.


İstanbul’dan Adıyaman’da her gün binlerce insan gerek ticaret, gerek tatil, gerek ise iş için gidip gelmektedir. Karayolları ile İstanbul’dan Adıyaman’a gitmek için 1210 km. yol kat etmek ve ortalama 12 saat 6 dakika araç içi seyahat etmek gerekir.
Oysa Türk Havayolları her gün saat 06:55’te direkt uçuş ile Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri saat 07:00’de Ankara aktarmalı uçuş seferleri düzenlemektedir. Bilet fiyatları rezervasyon tarihine göre değişkenlik göstermektedir. Türk havayolları ile İstanbul Adıyaman arası direkt uçuş ortalama 2 saat kadar sürmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder